Brak wykształcenia czy doświadczenia zawodowego nie jest dyskwalifikujące w procesie ubiegania się o dofinansowanie na założenie firmy.  Jednak szansę na otrzymanie środków finansowych są w tym wypadku mniejsze. Dlatego, należy odpowiednio przekonać urzędników, że osoba składająca wniosek będzie w stanie poradzić sobie z prowadzeniem firmy.

Niezbędne do tego będą wszelkiego rodzaju dokumenty i zaświadczenia potwierdzające referencje osoby bezrobotnej, jak choćby świadectwa pracy, szkolenia, kursy, kierunkowe wykształcenie. Dokumenty te zwiększają jej szanse na otrzymanie dotacji.

Doświadczenie zawodowe

W sytuacji, kiedy osoba wnioskująca nie ma doświadczenia w danej branży, pomocne będzie przekonanie urzędnika do przyznania dofinansowania w postaci przygotowania wyczerpującego biznes planu. Należy jednak mieć na względzie, że przyszły przedsiębiorca nie ma obowiązku znać się na wszystkim. A biznes to przede wszystkim dobra strategia i pomysł, w połączeniu z umiejętnością maksymalnego wykorzystania zasobów materiałowych i ludzkich. Dlatego, w sytuacji braku jakichkolwiek kwalifikacji lub kierunkowych, np. w zakresie księgowości, dobrze, aby  w obrębie swojego biznesplanu we wniosku o dofinasowanie na otwarcie działalności gospodarczej zadeklarować zatrudnienia pracownika posiadającego odpowiednią wiedzę i umiejętności. Urząd Pracy w żaden sposób nie weryfikuje, czy i na jakich zasadach zostali w danej firmie zatrudnieni ewentualni pracownicy. Odpowiednie przygotowanie z pewnością pomoże w procesie ubiegania się o dofinansowanie do założenia działalności.

Przeczytaj także:

Skip to content